Знайсці
18
Игорь/адказаць/
13.04.2024
Чушь собачая… так может писать только тот, кто в этом крае не жил. И почвы не такие уж плодородные, и климат так себе… вечная слякоть от которой простуды и даже астмы. В прошлом особенно много было воспалений легких. Жизнь она не такая как всякими поэтами прозаиками расписана.
4
Gorliwy Litwin /адказаць/
13.04.2024
Игорь, не жыў, сапраўды. Я абапіраўся на тое што напісана папярэднікамі. Якія ўсе хвалілі ўрадлівасць тутэйшай глебы. Вядома што па беларускіх мерках. .отвмЎкраіне ці ў той Ламбардыі яшчэ лепш. А якая зямля ў Падзвінні ці ў Налібоцкай пушчы? І чаму Случчына ўсё спрэс разараныя? Ну і нарэшце, напішыце тады свой, больш праўдзівы артыкул
2
Радыёглядач /адказаць/
13.04.2024
Игорь, заставайся ў Польшчы!
13.04.2024
Игорь, Каля Слуцка ( Лучнікі) знаходзяцца самыя урадлівыя глебы ў Беларусі. Гэта ФАКТ. Радзівілц былі самымі заможнымі зноў жа з- за гэтага.
6
Муртазаев/адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , безземелье, бедность большинства крестьян при высокой земельной ренте и тд. Никакой слуцкой идиллии не было. О тяжелей жизни крестьян писали многие, тот же Кузьма Чорный, к примеру. Совет: если беретесь рассуждать о сельском хозяйстве того или иного региона, то лучше ознакомится с работами специалистов, а не базировать свои заключения на основе литературных источников. Да и в литературе далеко нет такой однозначности, как это вы тут обрисовали. Для бчбшников всё сойдёт, конечно.
0
Игорь/адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , хоть бы уж написал тогда как Солженицын в ГУЛАГе, «опыт художественного исследования».
14
Аспирант/адказаць/
13.04.2024
Чорный по жизни был очень болезненным. Так что неправильно списывать его конец на НКВД. Он благодаря советской власти от докторов и из санаториев не вылезал. Но это литературный талант своего времени, безусловно. Хоть сегодня больше половины его писаний только из-под палки люди будут способны читать. И у него не было идеализации крестьянской жизни, даже наоборот. Автор этой статьи явно перекосячил рисуя картинку. Даже каких-то протестантов наплёл кап некий фактор.
1
Gorliwy Litwin /адказаць/
13.04.2024
Аспирант, наконт пратэстантаў ёсць шмат навуковых прац па гісторыі Слуцкай кальвінісцкай гімназіі. Рэкамендую прачытаць
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
13.04.2024
Аспирант, і як гэта няма ідэалізацыі калі я прыводжу канкрэтныч цытаты. Маю ў чарнавіках не адну. Ясна што пад настрой магло быць па рознаіу плюс наказ ад Партыі ганіць усе прыватнае дарэвалюцыйнай і апяваць калгасы А самі то з чэкістамі звязаныя што пдбельваецн іх?
4
Аспирант/адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , читайте Наши ниву дореволюционную - много вы там своей фальварочной идиллии в заметках из Случайны найдёте? Как-то там они не заметили этого слуцкого счастья? Это на поверхности, глубоко копать не нужно.
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
14.04.2024
Аспирант, пры чым тут фальваркі? Я пра іх амаль тут і не пісаў. Толькі пра сялянскія гаспадаркі. І на аснове літаратурных твораў саміх ураджэнцаў Случчыны. Палемтзкйце з імт
7
Радыёглядач /адказаць/
13.04.2024
"Адпаведна, і калабарацыя з нацыстамі, на жаль, у гады Другой сусветнай вайны знайшла на Случчыне нямала прыхільнікаў." "На жаль"? Сапраўдныя патрыёты хоць бы ў складзе СС, хоць бы ў войску самаго чорта пайшлі б вызваляць Беларусь.
6
Калдычево/адказаць/
13.04.2024
Радыёглядач , для Третьего Рейха и за Беларусь старались на грязных услугах в качестве полицаев, палачей в концлагеря...
4
Gorliwy Litwin /адказаць/
13.04.2024
Радыёглядач , а каго яшчэ нацысты вызвалілі ў тую вайну? Апроч габрэяў ды і многіх славянаў ад жыцця і маёмасці?
2
Радыёглядач /адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , Вільню ад палякаў ;)
1
Gorliwy Litwin /адказаць/
13.04.2024
Дзякуй шаноўная рэдакцыя. Артыкул ужо паслярэвалюцыйны але яшчэ даваенны і датурэмны. Відаць я больш ужо ніколі такога не напішу. А за няпоўныя 3 гады існавання часопіса здуру напісаў такіх артыкулаў каля 50 штук. Гэта не лічачы соцень іншых і дзясятка кніжак. А цяпер толькі класціся на зямлю і зачыняць вочы. Хай вацараеуцца дынастыя Шчырых Лукашыдаў і робіць навекі шчаслівымі дзясяткі пакаленняў Шчырых Маці
6
Муртазаев/адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , Аминь, иди уже…
5
Абецедарский/адказаць/
13.04.2024
Gorliwy Litwin , видно что с дуру, ну так хоть исправьте что ещё можно.
0
Жыве Літва! /адказаць/
13.04.2024
Саманазва нашае дзяржавы Літва. Нашая дзяржава стала Белоруссіяй у выніку маскальскай акупацыі. Хто бароніць беларушчу, той служыць Маскве.
6
Иванов/адказаць/
13.04.2024
Писал реферат про Гартного в студенческие годы, но к него было как-то всё мрачно про жизнь народа, никакого восхищения богатой Случчиной, как здесь читаем. И у Коласа тоже, помнится, далеко не однозначно, как здесь вдруг читаем.
6
Рувим Выдра/адказаць/
13.04.2024
Белый действительно старается, но не получается у него. Кому как дано….
8
Анфиса/адказаць/
13.04.2024
Как аграрник и щирая мати (чего только от свядомых не услышишь!) добавлю и свои пять копеек. По зерновым культурам юго-западная часть Минщины и некоторые районы Гродненщины считаются самыми плодородными в РБ, но это с учётом всех землеустроительных работ, мелиорации и тд и тп. Климат не идеален, но и не суров. Но, насколько мне известно, на начало 20 века каким-то особым богатством и зажиточностью крестьянство Слуцкого региона не выделялось - причины социальные играли свою роль - малоземелье (согласна со сказанным), перенаселенность, высокий уровень помещичего землевладения, низкая культура производства и пр. Нарисованная выше картинка маслом красивая , но, представляется, далека от реалий того времени.
0
Аморррээ, аморрэ мииооо, дамми ле туэ мани/адказаць/
13.04.2024
Анфиса, ты что-ли про реалии того времени вещать будешь ? Тебе факты под нос поднесли, из того времени свидетельства, а ты свои пять копеек взамен суёшь. Собственно, чему удивляться, орда и есть орда, хамская, грязная, необразованная, наглая и бесцеремонная. Ещё раз для местных ордынцев: Знакаміты езуіцкі прапаведнік Пятро Скарга, рэктар Віленскага ўніверсітэта, у 1582 годзе ў лісце да правінцыяла ордэна езуітаў Яна Паўла Кампалы пісаў пра Навагрудскае ваяводства, у якое тады ўваходзіла і Слуцкая зямля: «Нясвіж знаходзіцца за 28 міль ад Вільні, … размешчаны ў цэнтры Навагрудскай зямлі ў Беларусі, называнай «літоўскай Ламбардыяй», урадлівай і шматлюднай…» На сем заткнитесь, приходни.
1
Кругозор /адказаць/
14.04.2024
А в той Ломбардии что-то осталось от прежнего счастья?
1
Максим Дизайнер/адказаць/
14.04.2024
Кругозор

Все осталось. Потрясающая земля. Ключевое з того, что осталось - культура и самобытность. У вас только бетоные коробки и коптящие ведра на колесах.
2
Кругозор/адказаць/
14.04.2024
Максим Дизайнер, так почему в Ломбардию не переедешь? Или коробки и вёдра не отпускают?
0
Змiтрок/адказаць/
14.04.2024
Ну якая ж Ламбардыя, што за фантазii? Дастаткова паглядзець на сучасныя фота тога рэгiену. Людзi й тады, стагоддзi таму будавалi з камню прыгажэйшыя дамы, палацы, плошчы. А тут традыцыйны стары амшалы тын, нi гiсторыi, нi памяцi...
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
14.04.2024
Змiтрок, ізноў такі гэта. метафара Пятра Скаргі. Ўзятая ў двукоссе
6
Аспирант/адказаць/
14.04.2024
Подводя черту, можно сказать что свядомая точка зрения представлена во всей красе и с обычными попытками оскорбить, обхаять, унизить. Лишний раз хочется сказать спасибо тем, кто помог очищению от носителей этой заразной бациллы и перемещению их в чужие Ломбардии. В копилке мифов на всю голову оказалась и Ломбардия - Страчаны вырай счастливого и богатого крестьянства, национально-свядомого протестанства, олигархов и помещиков всех рангов - гуманистов. В этом раю, где, как писал Чорный, "Кавалак хлеба и палатняная кашуля, адна на год, здавалися шчасцем". Ловкость рук и никакого мошенничества.
14.04.2024
Аспирант, nichto ž nie vinavaty, što vašyja viedy hetkija kvolyja, i heta nie dazvaliaje vam miec` razumieņnie minulaha, kim by vy siabie nie nazvali. Tym nia mienš, byū u našaj historyi zalaty čas, navuki, ramioslaū, kuļtury. Tyja samyja sialianie 400 hadoū jak hliadzieli na sviet cieraz šklianyja šyby voknaū, ulasnaj vytvorčasci, kali ruski car usio jašče rabiū heta cieraz byčy puzyr... Fakt... :) Vaš šavinizm uzbudziūsia, zrazumiela ž, niachaj pryvykaje.
3
Анфиса/адказаць/
14.04.2024
Аспирант, согласна. Ломбардия и слуцкий рай это очередная попытка натянуть сову на глобус. Паства засветилась во всей красе - очистители Вильни от евреев и поляков, СС, иезуиты, проклятие вёдрам и коробками. На этом поле ничего другого никогда и не выростит.
0
Пахожы халоп/адказаць/
14.04.2024
Аспирант, назавіся, падводчык чэрт. Хто такі разумны, народ хоча ведаць.
5
Захар/адказаць/
14.04.2024
Žvir, пиши нормально, что за каракули ?
2
Звяждовский/адказаць/
14.04.2024
Žvir, великий белорусский писатель Максим Горецкий писал про грязные бани по черному, а Купала про грязь, балоты да пясок. Не додумались его односельчане до шкла уласной творчести.
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
14.04.2024
Žvir, Лейтматыў каментароў чэкісцкіх троляў - давесці што без іхніх калектывізацыі і НКУС сяляне не змаглі б гаспадарыць на сваёй зямлі. Усё астатняе проста дымавая завеса
0
Пахожы халоп/адказаць/
14.04.2024
Звяждовский, брудна ў галаве, а не ў лазьні па-чорнаму.
14.04.2024
Звяждовский,
Максим Горецкий писал про ..., а Купала про...

Dyk heta ž paslia boļš, čym 100 hadovaj akupacyi i pierabyvaņnia ū carskaj Rasieji... Viadoma ž... Ja ž Vam pra zalaty viek... 
Пятро Скарга, рэктар Віленскага ўніверсітэта, у 1582 годзе ... Uciamna ???

A pad akupacyjaj - toļki zaniapad, jakija tam vam vokny, jakoje vam šklo ? Krāty !
https://nashaniva.com/282493#startcomments... 
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
15.04.2024
Žvir, галоўным інструментам (добраахвотнай) (сама) русіфікацыі беларусаў і нават літвінаў ад часоў Баброўскага і да нашых дзён, 200 гадоў, спрэс была і застаецца Руская Праваслаўная царква
0
Якуб Ясінскі/адказаць/
14.04.2024
Таварышч капітан Анфиса, на хлябнуць з карыта зарабіла.
0
Gorliwy Litwin /адказаць/
14.04.2024
Лейтматыў каментароў чэкісцкіх троляў - давесці што без іхніх калектывізацыі і НКУС сяляне не змаглі б гаспадарыць на сваёй зямлі. Усё астатняе проста дымавая завеса
15.04.2024
Gorliwy Litwin , tak, cikava nazirac`, jak jany vyluzvajucca sa skury. 
16.04.2024
Колькі беларускага расейскамоўнага хамтсва павылазіла ў каменатарх.

Пану Алесю дзякуй за цікавы артыкул.
0
Станислав Рига/адказаць/
17.04.2024
Чудесная статья про Слуцкий край. Написана с большой любовью к своей малой Родине. Спаси Бог дорогого автора. Многая лета краеведу.
17.04.2024
Загналі людзей у калгасы, пазбавілі іх зямлі і волі. Якое пакаленне ўбіваюць людзям у галовы што з зямлі не пражывеш. Цікава што б на гэта сказалі падляскія фермеры- беларусы, якія праз аднаго доларавыя міліянеры! Запасайцеся памперсамі, хутка людзі зразумеюць што вы адабралі ў ніх найкаштоўнейшую маёмасць -зямлю. І яны з поўным правам патрабуюць яе вернуць. Без прыватнага права на зямлю не будзе і вольнай Беларусі, бо толькі з тым правам можна сфарміраваць пакаленне свабодных людзей. Прыклад сялян Случчыны для гэтай анцібеларускай кодлы найбольш варожы, бо ім для яго вельмі цяжка падабраць анцітэзу. Заможны, самадастатковы селянін, ды яшчэ здольны падняць зброю баронячы свае правы. -як быў, так і застаецца ворагам гэтай улады.
Каб пакінуць каментар, калі ласка, актывуйце JavaScript у наладах свайго браўзера